Kanser Farkındalığı

KANSER FARKINDALIK
1.    25 Ocak 2016 - “Kanserin Erken Teşhisinin Önemi”  konusunda 25 kişilik bir konferans Uzm.Dr. Gül Kitapçıoğlu tarafından, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) üyesi olan kadın kuruluşları başkanlarına Konak Belediyesi Türkan Saylan salonunda sunulmuştur.
2.    “Kanser Haftası Etlinlikleri”
a.    01 Nisan 2016 – Konak belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ile birlikte yürütülen Konak Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde “Kadın Kanserleri” konulu bir panel düzenlendi.
Moderatör                    Prof Dr Ayfer Haydaroğlu
•    Kanserden Korunma, Erken Tanı                  Uzm. Dr. Gül Kitapçıoğlu
•    Meme kanseri görüntülenmesi            Prof. Dr. Ayşenur Oktay
•    Jinekolojik Kanserler                 Doç . Dr. Senem Alanyalı
200    kişilik bir katılım olmuştur.

3.    6 Nisan 2016 - İ.K.K.B ve Buca Belediyesi ile ortak yapılan “Kadın Kanserleri” konusunda 60 kişilik bir konferans Uzm.Dr. Gül Kitapçıoğlu tarafından sunulmuştur.
4.    13 Nisan 2016 tarihinde MemeKanDer  ile  İzmir Türk Koleji  öğrencilerine “Beslenme ve Kanserden Korunmadaki Önemi ve Erken Teşhisin Önemi”  konusunda 50 kişilik bir konferans Uzm.Dr.Gülşen Kara tarafından sunulmuştur.
5.    12 Mayıs 2016 -Konak belediyesi ile birlikte Mehtap Mah.İsmetpaşa Semt merkezinde “Cilt Kanserleri, Erken Teşhisin Önemi  ve Korunma Yolları;  Beslenmenin Kanserden Korunmadaki Rolü  ve Sağlıklı Beslenme” konusunda 30 kişilik bir konferans Uzm.Dr. Gül Kitapçıoğlu tarafından sunulmuştur.

 

 


1.    16 – 21 Şubat 2015 Tarihleri arasında İzmir Ticaret Odası Sergi Salonunda Prof.Dr. Ayfer HAYDAROĞLU “Kanser Araştırmaları Yararına Resim Sergisi”
2.    01 Nisan 2015 tarihinde Yaşar Üniversitesi Konferans Salonunda  “Çevre ve Kanser “ konusunda 20 kişilik bir konferans Prof.Dr. Ayfer Haydaroğlu tarafından sunulmuştur.
3.    06.04.2015 tarihinden E.Ü.Tıp Fakültesi 20 Mayıs Salonunda Halka Açık, Kolostomili ve Ostomililer Derneği ile Kanserle Dans Derneği katkıda bulunmuştur. Bu toplantıda, işitme engelli vatandaşlar için İşaret dili çevirmeni bulundurulmuştur. “ Çevre Sorunları ve, Beslenme, Sigara ve Kanser “  konulu 30 kişilik toplantı Prof.Dr. Zeynep Özsaran ve Uzm.Dr.Gül Kitapçıoğlu tarafından sunulmuştur.
4.    06.04.2015 tarihinden E.Ü.Tıp Fakültesi 20 Mayıs Salonunda İzmir Fen Lisesi Öğrencilerine “ Çevre Sorunları ve, Beslenme, Sigara ve Kanser” konulu 20 kişilik toplantı Uzm.Dr.Gül Kitapçıoğlu tarafından sunulmuştur.
5.    23 Mayıs 2015 tarihinde Elazığ’da “TÜBA-Gıda, Beslenme ve Kanserin Önlenmesi Sempozyumu”muna Prof.Dr.Ayfer Haydaroğlu katılmıştır.
6. 28.12.2015 tarihinde İlgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin annelerine “Meme kanseri” konulu bir toplantı Hem. Gül ÖZAYDEMİR tarafından sunulmuştur.

1.    07 Mart 2014 tarihinde Rota Koleji’nde “Meme Sağlığı Riski ve Korunma” konulu konferans              Prof.Dr. Ayfer Haydaroğlu tarından sunulmuştur.
2.    03.04.2014 tarihinde EUKSAM toplantı salonunda 20 kişilik İzmir Barosu Avukatlarına “ Meme Kanseri” konulu konferans Prof.Dr. Ayfer Haydaroğlu tarafından sunulmuştur.
3.    03.04.2014 tarihinde EUKSAM toplantı salonunda İzmir Barosu Avukatlarına “ Jinekolojik Kanserler” konulu konferans Doç.Dr. Senem Alanyalı tarafından sunulmuştur.
4.    03.04.2014 tarihinde Muhittin Erel Amfisinde “Çevre ve Kanser” konulu konferans 80 kişilik 85. Yıl Lisesi Okulu öğrencileri ve öğretmenlerine Uzm.Dr. Gül Kitapçıoğlu tarafından sunulmuştur.
5.    27.10.2014 tarihinden Muhittin Erel Amfisinde “Memeniz Size İhanet Edebilir Erken Tanı Hayat Kurtarır” konulu 100 kişilik konferans Prof.Dr. Ayfer Haydaroğlu tarafından sunulmuş,  pembe kurdeleler ve broşür dağıtılmıştır.
6.        27.10.2014 tarihinden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin memerli olan  giriş kapısının ışıklarını pembe ışıklandırma ile aydınlatılması sağlanmıştır.
7.    30.10.2014 tarihinde Mevlana Mahallesinde ”Meme kanserinde erken tanı ve kendi kendine meme muayenesi” konulu 40 kişilik toplantı Yuk.Hem.Gül ÖZAYDEMİR tarafından sunulmuştur, pembe kurdeleler ve broşür dağıtılmıştır.
8.    31.10.2014 tarihinde İzmir Saat Kulesi pembe ışıklandırılmış, pembe kurdeleler ve broşür dağıtılmıştır.

 

1.    04 Nisan 2013 Tarihinde “ Sağlığa Yürüyelim” Türk Kanser Araştırma Savaş Kurumu Derneği, D.E.U.Onkoloji Enstitüsü, İzmir Meme Hastalıkları Derneği, İzmir Üniversitesi Medicalpark Hastanesi, Dr.Behçet Uz Çocuk hastanesi, Konak Belediyesi ve  Meme Kander’le birlikte düzenlenmiştir.
2.    04 Nisan 2013 tarihinde Prof.Dr.Türkan Saylan Alsancak Kültür Merkezi’nde “Kanserli hasta Yakınlarına Destek Uzmanınız Yanıtlıyor” konulu  konferans Yük.Hem.Gül Özaydemir tarafından 30 kişilik bir konferans sunulmuştur.
3.    09 Nisan 2013 tarihinde  E.Ü.Muhiddin Erel Anfisinde “Sigarasız Yaşam “ve “Kanser ve Beslenme” konusunda konferans 110 kişilik Şirinyer Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerine Prof.Dr.Ayfer Haydaroğlu ve Yük.Hem. Gül Özaydemir tarafından sunulmuştur.

 

 

I.    Çevre ve Kanser Toplantısı
Tarih: 04 Nisan 2012
Yer: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhiddin Erel Amfisi’nde
Saat : 13.00 – 17.00

Konuşmacılar: Prof Dr Ayfer Haydaroğlu, Uzm Dr Gül Kitapçıoğlu
•    Termik Santraller
•    Hava Kirliliği
•    Cep telefonları, baz istiyasyonları
•    Radyasyon

II.    Kadın Kanserleri Paneli
Bu etkinlik Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Hacce Kadın Derneği ile birlikte Bornova belediyesi katkılarıyla düzenlenmektedir.
     Tarih: 12 Nisan 2012,
Yer: Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi
Saat: 14.00-17.00
    14.00 Açılış
14.10 Kanser  nedir?
    Uzm.Dr.Gül KİTAPÇIOĞLU

14.20 Meme Kanseri ve Erken Tanı
    Yük.Hem. Gül Şav Özaydemir

15.05 Meme Kanseri Taramaları Mamografi ve Utrasonografi
    Prof.Dr.Ayşenur OKTAY
15.30 Kadın Genital Sistem Kanserleri ve  Kanserden Korunma
    Uzm.Dr.Gül KİTAOÇIOĞLU

III.    02.05.2012 tarihinde Bayraklı Lisesinde “ Sigarasız Yaşam” konusunda Yük.Hem. Gül Şav Özaydemir 200 öğrenciye sunulmuştur.
IV.    Kanser Kayıtçılığında 20 Yıl Programı Aşağıdadır.
KANSER KAYITÇILIĞI
Moderatörler: Gül ERGÖR, Ferruh ZORLU
•    Kanser Kayıtçılığı ve Kalite Kontrolü – Ümit BAYOL
•    İzmir’de Kanser Kayıtçılığı – Sultan ESER
•    Türkiye’de Kanser Kayıtçılığı – Murat GÜLTEKİN
•    Kanser Kayıtçılığında Sorunlar ve Çözüm Önerileri – Raziye Özdemir SONÇAĞ


     İZMİR KANSER KAYIT BİRİMLERİ SUNUMLARI
    Moderatörler: Sultan ESER, Oktay TARHAN,
•    EÜ Hastanesi – Gül KİTAPÇIOĞLU
•    DEÜ Hastanesi – Hülya ELLİDOKUZ
•    İzmir Atatürk Araştırma Hastanesi – Yasin PEKER
•    Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesi – Ufuk YILMAZ
•    Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi – Bengü DEMİRAĞ
•    SB Tepecik, Bozyaka, Buca Eğitim ve Araştırma Hataneleri – Cankut YAKUT
     EUKAM’IN 20 YILI
    Moderatörler: Hadi ÖZER, Fikret İKİZ
•    EUKAM Tarihçesi ve Aktiviteler – Ayfer HAYDAROĞLU
•    Ege Üniversitesinde 20 Yıllık Kanser Kayıt Sonuçları Ayfer HAYDAROĞLU, Gül KİTAPÇIOĞLU
Meme Kanserleri, Jinekolojik Kanserler, Akciğer Kanserleri, Ürolojik Kanserler, GİS Kanserleri, Beyin Tümörleri, Başboyun Kanserleri, Cilt Kanserleri


TÜRKİYE’DE SİSTEME YÖNELİK KANSER KAYIT ÖRNEKLERİ
Moderatörler: Bülent KARABULUT – Canan VERGİN
•    Çocukluk Çağı Kanserleri (TPOG) – Nazan ÇETİNGÜL
•    Meme Kanseri (MHDF) – Varol ÇELİK
•    Akciğer Kanseri (Toraks Derneği) – Tuncay GÖKSEL